OKTATÁS, SZAKKÉPZÉS

Szolnok vasúti közlekedés szempontjából betöltött közlekedés csomóponti szerepére alapozva szakképzési rendszerében ma is jelentős szerepet tölt be többek között a lakatos, az esztergályos, az eljárás szerinti hegesztő, minősített hegesztő, vasúti járműszerelő, és egyéb a szakterülethez kapcsolódó szakképzés. A multinacionális cégek hazai térnyerése és a nemzetközi követelmények erőteljes érvényesülése egyre erősebb elvárást fogalmaz meg nem csak a minőségi munkaerő, hanem a munkaerő átképzés, képzés és a folyamatos magasan kvalifikált munkaerő utánpótlás biztosítása iránt.

Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata fenntartása alatt álló középfokú oktatási intézmények több évtizedes sikeres működése eredményeképpen Szolnok a régió meghatározó képzési szereplőjévé vált, s a felsőfokú oktatásra és érettségire történő gimnáziumi felkészítés mellett a szakképzésben a gépipar, az építőipar, a könnyűipar, az informatika, a vállalkozás, a kereskedelem és a vendéglátás területén egyaránt folyamatos iskolai és felnőttoktatási képzési kínálattal rendelkezik.
Szolnok nagy hagyományokkal rendelkező közoktatási és szakképzési rendszerét az állandó extenzív és minőségi fejlődés jellemezte. Mind a gimnáziumok, mind a szakképző iskolák magas nívót képviselnek, a megye középiskolás korosztálya körében rendkívül keresettek.

A szolnoki szakképző iskolák képzési profiljában a legnagyobb részarányt a műszaki szakterület képviseli. Szakiskolai szinten az elektronika-elektrotechnika, a gépészet, a közlekedés, a környezetvédelem-vízgazdálkodás, a könnyűipar, az építészet és a faipar szakmacsoportokban folyik oktatás több szakképző intézményben, szakközépiskolai szinten mindezek mellett az informatika és a vegyipar szakmacsoportokban is.

Keresettek a gazdasági-szolgáltatási szakterület szakmacsoportjai is. Szakképző iskoláinkban szakközépiskolai szinten a szakterület valamennyi szakmacsoportját oktatják: kereskedelem-marketing és üzleti adminisztráció, vendéglátás-idegenforgalom, közgazdaság, ügyvitel, a szakterület szakiskolai szintű kimenete is biztosított kereskedelem-marketing és üzleti adminisztráció, valamint vendéglátás-idegenforgalom szakmacsoportokban.

Humán szakterületen szakiskolai és szakközépiskolai kimenetet kínálnak intézményeink az egyéb szolgáltatások és az egészségügyi szakmacsoportban.

Több szolnoki szakképző iskola a legmagasabb szakmai felkészültséget garantáló mesterképzés és mestervizsgáztatás színtere is. A Gépipari, Közlekedési Szakközép- és Szakiskolában autóvillamossági szerelő, karosszérialakatos, gázvezeték- és készülékszerelő, olajtüzelő és berendezésszerelő, villanyszerelő, az Építészeti, Faipari és Környezetgazdálkodási Szakközép- és Szakiskolában kőműves, ács, szobafestő, a Ruhaipari Szakközép- és Szakiskolában fodrász, kozmetikus, ruhakészítő, a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközép- és Szakiskolában pincér, szakács, cukrász és kereskedő szakmákban lehet mesterfokon szakképesítést szerezni.

A jó színvonalú gyakorlati oktatás feltétele, hogy a képzőhely technikailag jól felszerelt legyen, és képzett szakember foglalkozzon a tanulókkal. Az iskolai tanműhelyekben az alapképzés és a gyakorlati oktatás a legmagasabb szakmai színvonalon valósul meg, a tanműhelyek korszerűen felszereltek, a tárgyi és személyi feltételek magas szinten adottak. Emellett azonban rendkívül fontosnak tartjuk a vállalkozások, gazdálkodó szervezetek szerepvállalását is a tanulók gyakorlati képzése és a szakmai utánpótlás nevelése terén.
Szakképző intézményeink mind szakmai, mind munkaerőpiaci oldalról a minőség állandó színvonalával kapcsolódnak be az iskolarendszeren kívüli szakmai felnőttképzésbe is, ezzel képesek rugalmasan kiszolgálni olyan piaci igényeket is, amelyeket az iskolarendszerű képzéseikkel kevésbé tudnak vállalni az iskolarendszerű képzések keretében.
LOGISZTIKAI KÖZPONT KÉRDEZZEN MÉDIATÁR